Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Túžobník brestový


        

Túžobník brestový

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

  • reume, opuchoch, horúčke
  • lieči poruchu črevnej mikroflóry spôsobenú užívaním antibiotík alebo hnačku
  • bylina obsahuje prírodnú kyselinu salicyloú, vykazuje podobné účinky ako aspirín alebo acylpirín, ktorý sa z nej pôvodne vyrábal
  • moluskách u detí- kúpele
  • pôsobí proti zápalom kĺbov, reumatizme, infekčním ochoreniam
  • podporuje potenie
  • tlmí infekčné hnačky
  • odstraňuje opuchy, lieči dnu a kĺbové výrastky
  • odstraňuje nežiadúcu soľ z tela
  • je možné ju používať ako prírodný liek na riedenie krvi pri kardiovaskulárnych chorobách
  • veľmi silný účinok vykazuje výluh z pupeňov – gemmoterapia

Skúste Túžebníkovú limonádu. Osvieží, prečisti krv a črevá. Veľmi dobre pôsobi u ľahkej formy úpalu.

Recept: 30 čerstvých kvetov Túžobníka, 60 g medu, 1 liter vody. Kvety zalejeme studenou vodou, necháme krátko prejsť varom a luhujeme 30 minut. Potom scedíme, pridáme med a necháme vychladnúť. Podávame vychladené ozdobené lístky medovky alebo plátky citrónu.

Všebecný popis:

Vytrvalá bylina s priamou až 200 cm  vysokou byľou, ktorá vyrastá z drevnatého podzemku. Tuhá byľ má hranatý prierez, je hladnká a na vrchole sa delí v zložitý bohatý kúžeľ, druh vrcholičnaného kvetenstva, ktoré je u vyšších dvojklíčnolistových rastlín neobvyklé. Rastlina vytvára bohaté rozvetvené trsy.

Na byli striedavo vyrastajú 4 až 8cm dlhé stopkaté listy, ktoré majú na báze stopiek polosrdcovité, pílovité palisty. Pretrhavané striedavé listy, 2-5, sú zložené z podlhovastých vajcovitých , na konci špicatých, nerovanko pilovitých lístkov striedavo malých a veľkých. Posledný lístok je najväčší a je hlboko rozrezaný do 3 ( niekedy do 5) lalokov. Na láci sú tmavozelené lístky holé, na opačnej strane sú svetlo plstnaté. Drobné obojpohlavné kvety v priemere 2 až 5 mm, voniace po horkých mandliach, sa začínajú otvárať k máji až júli. Kvety miskovitého tvaru majú po okrajoch 5 vajcovitých kalichových a 5 obvejčitých, nehetnatých žlkavo bielych, len občas naružovelých korunných lístkov. V máji je najčastejšie 20 tyčiniek dvojnásobne dlhších ako koruna, sú usporiadané d dvoch kruhov a v tretiom kruhu vyrastajú niktky, ktoré sú spoločne zrastené. Semenníkov je 6 až 10 a majú po dvoch vajíčkach. Tie dozrievajú v plody hnedé jednosemenné holé nažky zobákovitého tvaru 2mm dlhé, ktoré sa špirálovito stáčajú a vrelosti opadávajú, bez pukania.                      

Používaná časť:

Kvitnúca vňať

Spôsob použitia:

Vňať sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalším bylinami. Veľmi účinnou liečebnou formou je tinktúra z byliny a tinktúra z pupeňov- gemmoterapia.Bylina nie je  vhodná pre osoby trpiace poruchou zrážania krvi.

 

Vo frome sušenej byliny si ho môžete kúpiť TU.

 

zdroj:serafinbyliny.sk