Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Puškvorec lekársky


    

Puškvorec lekársky

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

 • tráviacich problémoch, nadúvaní, hnačkách
 • zlepšuje tvorbu tráviacich štiav
 • tlmí bolesti a kŕče v tráviacom trakte
 • je vhodný pre diabetikov- znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje enzymatickú funkciu pankreasa
 • velmi dobre pôsobí na prekyselenie  organizmu
 • podporuje rekonvalescenciu po ožarování a chemoterapii
 • žuvanie podzemku podporuje odvykanie od fajčenia

Všeobecný popis:

Puškvorec obyčajný je vytrvalá bylina dorastajúca do  výšky najčastejšie 50-150 cm. Na báze vyrastá z až 3 cm silného plazivého podzemku. Celá rastlina je charakteristická svojou nápadnou aromatickou vôňou, čo je nápadné hlavne pri rozlomení podzemku. Byľ je štvojhranná. Listy sú striedavo, dvojrado usporiadané, priliehavé,  na bázi s listovými pošvami. Čepele majú  mečovitý tvar, sú dlhé najčastejšie  50-125 cm, a 0,7-2 cm široké, na okraji niekedy  trochu zvlnené. Kvety sú  usporiadané do kvetenstva, kterým je mnohokvetá válcovitá palica, ktorá sa smerom k vrcholu zužuje. Na začiatku  je zelená, neskôr hnedne, dorastá dĺžky 5-9 cm. Je sice vrcholová, ale vypadá ako bočná, lebo podpodrný listen (tulec) palice pôsobí dojmom pokračovania byle. Je 20-90 dlhý  a na prvý pohľad skôr pripomína list.

Kvety sú  veľmi drobné, usporiadané  v palici do skrutky. Okvetie je zelenkavé, zložené zo 6 okvetných lístkov  v preslenoch (3+3). Tyčiniek je 6, v 2 preslenoch (3+3). Gyneceum je složené ze 3 plodolistov, je synkarpné, semeník je vrchný.

Používaná časť:

podzemok

Spôsob použitia:

Podzemok sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami. Je možné jeho použitie priamo na lyžičku vo forme prášku.

 

 

zdroj:serafinbyliny.sk