Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Psyllium


    

Psyllium

Skorocel indický (vajcovitý)

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

 • zlepšuje celkovú funciu tráviaceho traktu, pomáha vylučovať toxické látky z tela, takže je vhodné pri očistných kúrach
 • udržuje hrubé črevo v správnom stave a funkcii
 • napomáha pri úprave hnačky i zápchy
 • pôsobí ako prevencia proti hemoroidom
 • je vhodný pri ochorení cukrovky II.typu, lebo upravuje hladinu cukru
 • tiež je vhodné pri steatóze pečene a vysokej hladine tuku v krvi, lebo upravuje metabolizmus tukov v organizme
 • pôsobí ako prevencia vzniku žlčových kameňov
 • používa sa s úspechom pri redukčných diétach, navodzuje pocit nasýtenia a zároveň zrýchľuje metabolizmus

Všeobecný popis:

Jednoročná rastlina ktorej domovom sú štáty južnej Európy, Pakistan, India. Pestuje sa na poliach, zbiera sa semeno, ktoré sa rozomelie na prášok a používa sa ako rozpustná vláknina vo farmakolofii a fytoterapii.

Jednoročná niekedy krátko vytrvalá bylina dorastá najviac do 15cm. Listy so stonkami 2 až 5 cm dlhé, vyrastajú v špirále a vytvárajú listovú ružicu, sú jemné, čiarkovité až kopijnaté, 3 až 10 cm dlhé, 2 až 6 mm široké. Na báze prechádzajú v stonku, vrhol majú ostrý, po obvode sú celokrajné alebo rozptýleno zubaté, majú tri pozdĺžne žilky a sú husto chlpaté.

Kostrnky bývajú kratšie ako listy, sú holé a vhornej časti majú husté koncovité klasové kvetenstvá, ktoré bývajú vajcovitého alebo krátko válcovitého tvaru a po odkvitnutí sa predlžujú. Sú zložené z drobných štvorpočetných kvetov s vajcovitými listenami. Nerovnaké eliptické alebo vajcovitokališné lístky sú voľné, holé a bývajú až 2,5 mm dlhé. Okrúhle laločnaté korunné lístky sú biele, holé a vytvárajú trubku o dĺžke až 3,5mm. K vrcholu korunnej trubky prirastli 4 tyčinky nesúce z kvetu vyčnievajúce žltavo hnedé prašníky.

Plody sú 4 až 5 mm dlhé tobolky s viečkami otvárajúcimi sa blízko stredu. Obsahujú po dvoch žltohnedých semenách, ktoré sú elipsoidné až vajcovité, 2,5 až 3 mm dlhé, majú uprostred pozdĺžnu ryhu.

Používaná časť:

namletý obal semena

Spôsob použitia:

1-2x denne sa zmieša čajová lyžička Psyllia so 100 ml vody či iného nápoja a vypije sa. Najlepšie pred jedlom. Psyllium je možné používať tiež v gastronómií.

 

Kúpiť si hožete vo forme rozpustnej vlákniny.

 

zdroj:serafinbyliny.sk