Materská kašička je určená pri liečení tráviacich porúch, poruchy urogenitálneho systému a na celkové zvýšenie odolnosti. V staršom veku zlepšuje využitie vápnika v organizme, čím tlmí rozvoj osteoporózy, účinne pôsobí proti predčasnému starnutiu.
ČO OBSAHUJE MATERSKÁ KAŠIČKA?
Materská kašička obsahuje nenahraditeľné kyseliny (arginin, histidin, vali , metianin, triptofan a iné), vitamíny B1, B2, B6, B12, Bc, C, H, PP, E, kyselinu fóliovú, kyselinu nikotínovú, biotin a iné.
Hlavne biotin je potrebný na normálnu tukovú výmenu. Vitamín E stimuluje pohlavnú činnosť. Z prvkov ktoré sú obsiahnuté v materskej kašičke, majú zvláštny význam železo , mangán , zinok a kobalt , ktoré sú nevyhnutné pre normálnu krvotvorbu ( spôsobujú regeneráciu a tvorbu červených krviniek). Kyselina pantotenová pôsobí na pevnosť a rast vlasov, vyliečenie popálenín, vredov a rán. Materská kašička ma bakteriostatické a bakteriocidné účinky. Obsahuje 40-45% bielkovín, 20 % voľných aminokyselín , 20 % uhličitanov, 13 – 15 % tukov.
AKO VZNIKÁ MATERSKÁ KAŠIČKA?
Materská kašička je bielym kašovitým výlučkom párových žliaz včiel robotníc, starých iba 5 - 15 dní. Má typickú vôňu a kyselkavú chuť. Každú chvíľu pristúpi niektorá členka kráľovninho doprovodu k matke a kŕmi ju z úst do úst.
Včely používajú materskú kašičku na kŕmenie dospelej matky, na kŕmenie larvy budúcej matky a lariev včiel robotníc a trúdov, preto je veľmi vzácna. Má smotanovú až želatínovú konzistenciu bielej alebo žltkastej farby a kyslastú chuť. Je veľmi citlivá, preto po vybratí z materských buniek sa hneď zalieva medom, čím sa konzervuje a uskladňuje sa v chlade bez prístupu slnečných lúčov, aby sa neznehodnotila.
Materskú kašičku môžete nájsť TU
zdroj: Medaren.sk