Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Levanduľa pravá


        

Levanduľa pravá

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

  • bylina celkovo uvoľňuje, upokojuje
  • tlmí kŕče v oblasti tráviaceho traktu, zlepšuje odtok žlče, črevnú peristaltiku
  • podporuje tvorbu tráviacich enzýmov pankreasu, tlmí bolesti hlavy psychického pôvodu

Všeobecný popis:

Levanduľa je silný vonný, 60-120 cm vysoký, bohato rozvetvený, vytrvalý poloker. Byle drevnaté sú husto belavo chlpaté. Chlpy hviezdicovitého tvaru sú štvorhranné. Listy má ústretové s podvinutým okrajom, 2-6 cm dlhé, čiarkovito kopijovité a podlhovasto kopijovité, rubu žľaznato bodkované. Sú zelené, v mladosti šedoplstnaté, neskôr olysávajú. Lichopreslany kvetu sú usporiadané vrcholovo v stopkatých prerušovaných klasoch. Podkvetné listene sú 3-4 mm dlhé, kosoštvorcové až obvajcovité, výrazne žilnaté, hnedofialovo zafarbené.

Kvety sú súmerné, krátko stopkaté s podlhovasto trubkovitým, trinácť žilným, 4,5-7 mm dlhým kalichom. Ústami sú nerovnaké, horné s obsrdčitým chlpatým husto kučeravým fialovým príveskom. Dvojpyská koruna s dvoj až trojzubým horným pyskom je 8-12 mm dlhá, súmerná, modrá až fialová. Tyčinky sú v kvete 4, dve oveľa kratšie, nitkami naakumulované rezom koruny. Semenník je si 4-dielny. Tvrdky lesklé hnedé.

Používaná časť: kvet, celá rastlina

Spôsob použitia: Najčastejšie použitie vo forme bylinkového čaju, zmesi alebo samostatne. Požíva sa aj do kúpeľa aj na inhalácie.

 

zdroj:serafinbyliny.sk