Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Lastovičník väčší


        

Lastovičník väčší

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

  • bylina tlmí kŕčovité bolesti
  • rozťahuje srdcové cievy, prehlbuje srdcovú činnosť, tlmí búšenie srdca
  • uvoľňuje kŕče čriev a tráviaceho traktu
  • mierni kŕče bronchov v pľúcach, takže uľavuje u dráždivého kašľa
  • znižuje krvný tlak, zvyšuje vylučovanie žlče a tlmí kŕče v oblasti žlčníka a žlčovodov
  • zvonka pôsobí pri bradaviciach a moluskách

Všeobecný popis:

Lastovičník dorastá do výšky až jedného metra. Listy sú ústretovo postavené, vajcovité, laločnaté vrúbkované, na rube riedko ochlpené. Kvitne od mája do septembra; žlté kvety vyrastajú na dlhých stopkách a vytvárajú okolíky. Po odkvitnutí dozrievajú lesklé čiernohnedé semená v plodoch, ktorými sú šešulovité kapsuly. Byle aj listy sa ľahko lámu a na lome ronia tmavo žlté až oranžové mlieko. Je to stredne toxická bylina. Toxický efekt je predovšetkým pripisovaný chelerythrinu. Symptómy kontaktné intoxikácie latexom sú dermatitídy a nebezpečné poškodenie spojovky a rohovky po vniknutí do oka (vplyvom sanguinarinu). Požitie čerstvej byliny môže vyvolať podráždenie tráviaceho traktu, vrátane tvorby pľuzgierikov na sliznici úst a hrdla, nauzeu, drastické krvácavé hnačky spojené s kolikou. V praxi sú otravy lastovičníkom riedke pre jeho nepríjemnú chuť a vôňu.

Používaná časť:

Užíva sa vňať a podzemok. Vňať sa zbiera na začiatku kvitnutia. Keď sa nepoužíva čerstvá, treba ju rýchlo usušiť, aby sa predišlo fermentácii.

Spôsob použitia:

Vňať sa výnimočne používa vo forme bylinného čaju, a to výhradne v zmesi s ďalšími bylinami a po konzultácii s odborníkom na byliny.Oranžovým mliekom z čerstvej byliny sa potierajú bradavice a moluská. Z kvitnúce vňati sa vyrába tinktúra. Tá je vhodná zvonka na bradavice. Správne riedená tinktúra v potenciu D3, D5 a D6 sa užíva vnútorne. Je dôležité zachovať riedenie tinktúry z dôvodu strednej toxicity byliny.

 

zdroj:serafinbyliny.sk