Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Jelša lepkavá


        

Jelša lepkavá

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

Zápaloch kostí, kĺbov, reumatizme, osteoporóze. Pôsobí proti stafylokokom, e-coli a iným druhom baktérií. Hojí zápaly čriev, pôsobí aj na cudzopasníky. Bylina podporuje prekrvenie srdcového svalu. Používaná liečebná forma je tinktúra z púčikov - gemmoterapia, ktorá v sebe obsahuje účinné látky z celej rastliny.

Všeobecný popis:

Stredne veľký strom. Koruna vajcovito podlhovastá, u starších jedincov až ihlanovitá. Plnodrevený kmeň, drevo sýto žltočervené s tmavými zónami, mäkké, jemne pórovité, s početnými dreňovými lúčmi.

Listy jelše sú striedavé, stopkaté, široko vajcovitého tvaru, 4-10 cm dlhé, väčšinou s vykrojenou špičkou a klinovitou bázou. Na obvode sú dvakrát plytko pílkovité a ľahko zvlnené, lysé; po oboch stranách majú 5-8 párov žiliek, v ktorých úžľabia sa na rube nachádzajú žltkasté chumáčiky chlpov. Rub listu svetlejší, líce je lesklo tmavozelené. Mladé lístky lepivé. Na jeseň sa lístie nijako nezafarbuje, opadáva zelené.

Kvety sú jednodomé. Samčie a samičie jahňady na tom istom letorastu, dlho stopkaté; objavujú sa už v lete predchádzajúceho roku. Samčie kvety po 2-5, meniace, koncové, s fialovo hnedými podpornými šupinami a žltými prašnými vačkami, dlhé približne 7 cm. Samičie kvety 1-1,5 cm dlhé, s vystupujúcimi červenými bliznami. Kvety rozkvitajú pred pučaním listov.

Jelša kvitne v marci a apríli. Plodom jelše sú šištice, v nezrelom stave šedozelené a lepkavé, zrelé tmavohnedé a drevnaté, dlhé 8-12 mm; zostávajú na strome ešte dlho po spadu semien. Semenné nažky lesklo hnedé, jednofarebné, ploché, okrúhle až päťhranné s veľmi úzkymi krídlatými okrajami. Semeno zreje v septembri až októbri, vylietava vo februári až marci.

Používaná časť:

List, púčik

Spôsob použitia:
Účinnou liečebnou formou je tinktúra - výťažok z poupat- gemmoterapia. Listy môžeme používať vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi.

 

zdroj:serafinbyliny.sk