Pupočník ázijský- Gotu kola – bráhmí = potrava pre mozog.
Podľa odborníkov látky obsiahnuté v Gotu kole zvyšujú tvorbu kolagénu v kostiach a chrupavkách a napomáhajú zlepšeniu periférneho krvného obehu. Gotu kola podľa jich informácií posilňuje bunky v cievnych stenách, čím napomáha prietoku krvi. Práve tieto vlastnosti z nej robia účinnú bylinu pri celkovej liečbe kŕčových žíl a tiež lymfatických opuchov.
Indovia veria, že listy Gotu-koly tlmia príznaky starnutia a prispievajú k dlhovekosti. V tradičnej medicíne sa uvádza, že skrz nervovú sústavu pomáha ovplyvňovať veľa biologických dejov :
Podľa posledných prieskumov je odporúčaná ako prevencia pred dlhým letom lietadlom, ale tiež ženám užívajúcim antikoncepčné tabletky ako prevencia trombózy.
Veľmi dobrou formou je tinktúra z pupeňov – gemmoterapia, ktorá v sebe obsahuje účinné látky z celej rastliny a zaisťuje vysokú vstrebateľnosť v organizme.
Všeobecný popis:
Gotukola je nízka trváca bylina s plazivou stonkou, koreňujúca, lysou asi 33 centimetrov dlhú, so striedavými, rapíkatými listami okrúhlymi, niektorými štítovými. Plytko vrúbkované až dlaňovito laločnaté, veľmi drobné kvety, kvetenstvo vyrastá v lete na stopkách pazuchov listov, ale listy zvyčajne nepresahujú. Vyskytuje sa v horúcich močaristých oblastiach, najmä v Indii, na Srí Lanke, v Číne, ale tiež napríklad v Austrálii alebo južnej Afrike. Bylina je rozšírená tiež po celej juhovýchodnej Ázii. Na liečebné účely sa používajú najčastejšie listy, ale veľmi účinné sú mladé výhony.
Používaná časť:
List, mladý výhon
Spôsob použitia:
V ázijských krajinách sa používa v kuchyni ako druh šalátu a robia sa z nej výborné osviežujúce nápoje.
List sa používa vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami. Najúčinnejšia forma podávania je vo forme výťažku - tinktúry z listov alebo mladých výhonkov- gemmoterapia
zdroj:serafinbyliny.sk