Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bylinky » Belotŕň guľatohlavý


        

Belotŕň guľatohlavý

 

Skladom: 0,00 ks

Kompletné špecifikácie

Účinne napomáha pri:

  • Bolestiach chrbtice putujúcich od bedrovej chrbtice cez kyčel niekedy až k ploche nohy
  • je účinný pri tzv. ústrelov
  • pôsobí pri svalových atrofiách, periférnych obrnách, obrnách lícneho nervu, zápaloch a bolestiach nervov
  • veľmi dobre zlepšuje vedenie vzruchu po nervoch po rôznych obrnách alebo necitlivosti končatín či iných častí tela
  • je vhodný po mozgovej mŕtvici
  • Tinktúra z pupeňov – gemmoterapia je najbezpečnejšia a najúčinnejšia forma podávania

Všeobecný popis:

Vytrvalá rastlina ktorej stonka vyrastajúca z vetveného, ​​guľovitého koreňa s pretiahnutou hlavou dosahuje do výšky obvykle 50 až 200cm, niekedy aj viac. Hranaté, tuhé, v spodnej časti vlnami chlpaté, v hornej časti husto pýrité byle sú priame, jednoduché alebo iba vo vrchnej polovici jednoducho vetvené.

Prízemné dlho stopkaté listy vytvárajúce listovú ružicu sú eliptické až kopijovité, perenosečné alebo peřrnoklané a môžu dosiahnuť dĺžku až 70 cm. Perenoklané listy naspodku byle sú stopky a majú čepele obvajcovité až podlhovasto elipsovité; na tmavo zelenej vrchnej strane sú pyri, na sivobiele spodné sú porastené plstnatými chlpmi a môžu byť dlhé do 50 a široké do 18 cm. Listy uprostred a hore sú menšie, sediace až objímajúce, inak sú tvarom podobné spodným. Striedavo vyrastajúce stonkové listy sú nerovnako zubaté a ich listove úkrojky sú špicato zakončené s ostňami na koncoch.

Guľovité, terminálne, belavo šedé kvetenstvo, strbouly (niekedy tiež nazývané hlávky), meria v priemere 4 až 8 cm a sú pravidelne zostavené z veľkého počtu jednokvetých úborov dlhých asi 2 cm. Kvetenstvo vyrastajú na dlhých stopkách s červeno hnedými žľaznatými chlpami. Zákrov kvetov sa skladá z troch radov svetle žltých listov kopijovitého tvaru, vonkajšie a stredné listene sú krátke, modrasté farby, brvité a na chrbte žľaznaté, vnútorné sú dvakrát dlhšie a bez žláznatých chlpov. Trubkovitý koruna oboupohlavných kvetov je zložená z piatich zrastených, belavo šedých alebo namodralých plátkov zvonku žláznatých. V kvetu je päť tyčiniek nesúcich šedej peľnice. Spodná semenník je zrastený z dvoch zrastených. Kvitne od júna do augusta, opeľovanie je lietajúcim hmyzom.

Plody sú valcovité, chlpaté, žltkasto hnedé nažky, dlhé 6 až 10 mm a široké 1,5 až 2 mm. Na vrchole majú korunku páperie vytvoreného šupinkovitými štetinkami, ktoré sú asi do polovice  popraskané.


Používaná časť:
Semená, puky


Spôsob použitia:

z pukov sa vyrába tinktúra - gemmoterapia. Z nadzemnej časti sa môže robiť odvar na omývanie pri kožných zápaloch. Neodporučujeme užívať s liekmi na podporu činnosti srdca.

 

 

zdroj:serafinbyliny.sk