Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Bachove kvetové esencie

Bachove kvetové esencie

Poznáte Bachovu kvetovú terapiu?

Takmer každý vie, že pohľad na lúku plnú kvetov, na krásnu kyticu, ba i jeden kvet má harmonizujúci účinok na dušu človeka. Ale málokto vie, že existujú esencie, pomocou ktorých možno túto harmonizujúcu energiu skoncentrovanú vo fľaštičke vo forme kvapiek užívať. Pacienti uvádzajú, že vďaka nim sa cítia ako vyslobodení z pút a prežívajú úplne nové pocity. Svoje problémy vidia v inom svetle, objavujú ďalšie možnosti, ich riešenia a nové životné príležitosti. Veď pravou podstatou človeka je všetko pozitívne, usilujeme sa dosiahnuť pokoj, vyrovnanosť, veselosť. Všetko negatívne - depresia, úzkosť, hnev je preňho neprirodzené. Preto, keď opäť nadobudneme harmonický stav, nestaneme sa inými, budeme iba sami sebou. Pomocou systému tridsiatich ôsmich Bachových kvetov, ktoré sa využívajú v kvetovej terapii, možno zvládnuť všetky základné negatívne emócie. Bachove esencie majú dať ten správny impulz, silu a duševnú očistu, poskytujú možnosť sebapoznávania a upevňovania osobnosti. Esencie môžu slúžiť aj ako prevencia proti ochoreniam organizmu. Fyzické zdravie je totiž zrkadlom nášho mentálneho a emocionálneho zdravia. Dnes už dokonca aj štatistiky uvádzajú, že 75 % ochorení má psychosomatický pôvod.

 "Zdravie závisí od toho, či sme v harmónii s našou dušou. Disharmónia duše je príčinou ochorenia tela."  

Naše poslanie na Zemi

Vo svojej knihe Osloboď sa sám Dr. Bach rozpracoval svoju životnú filozofiu. Rozlišuje dušu, osobnosť a telo. Vraví, že v duši je zaznamenané naše božské poslania na tejto zemi. Keď konáme v súlade s ním, sme zdraví a v harmónii, pretože úloha našej duše je viesť a sprevádzať nás životom. Naša duša hovorí k nám cez náš vnútorný hlas, cez našu intuíciu. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa naučili počúvať tento hlas a mali spojenie so svojou dušou. Dr. Bach ju tiež volá "vyššie JA". Potrebujeme sa zbaviť negatívnych a zbytočných myšlienok, ktoré prichádzajú k nám z nášho nižšieho ja alebo od druhých ľudí. Naša osobnosť má pozitívne a negatívne stránky. Negatívne sú tie, ktoré nie sú v súlade s našou dušou, a teda ani s naším božským poslaním. Napríklad moja duša túži po pokoji, láske, šťastí, ale moja osobnosť baží po úcte, sláve, peniazoch. Výsledok iste mnohí poznáte: sme stresovaní, nešťastní, nemáme pokoj ani radosť zo života. Naša duša a osobnosť sú v disharmónii. Keď to trvá dlhšie, výsledkom môže byť psychosomatické ochorenie, neuróza alebo v konečnom dôsledku fyzické ochorenie.

Kto má záujem o Bachovu kvetovú terapiu, mal by si dať aspoň prvé dávky predpísať odborníkom. Pri analýze vlastného duševného stavu možno totiž ľahko prehliadnuť slabé miesta. Dr. Bach opísal tridsaťosem kvetov s presným uvedením účinkov, čím sa jeho originálny systém stal dostupný mnohým ľuďom. Pripravil tridsaťosem špeciálnych esencií na liečbu bežných ľudských charakterových slabostí, nie duševných chorôb. 

Kto bol Dr. Edward Bach?

Doktor Edward Bach (1886 - 1936) bol známy anglický homeopat a bakteriológ. Počas svojej lukratívnej praxe v homeopatickej nemocnici v Londýne dospel k presvedčeniu, že iba liečenie fyzických chorôb nestačí. Telo je zrkadlom, ktoré odráža stav mysle. Ochorenie je zhmotnením duševného stavu. Liečenie chorôb tela považoval len za liečenie následkov toho, čo sa v minulosti stalo na vyšších úrovniach. Vo svojej praxi sa teda stotožňuje s názormi a učením Hippokrata a Samuela Hahnemanna - zakladateľa homeopatie. Zastáva totiž rovnaký názor: Neliečte chorobu, ale chorého.

Dr. Bach sa celý život venoval hľadaniu takých prostriedkov, ktoré by pomohli trpiacim prekonať skľučujúce myšlienky. Bol presvedčený, že sa musia vyskytovať medzi rastlinami, kríkmi a stromami v prírode. Zanechal svoju lukratívnu prax v Londýne a odišiel do hôr pri Mount Vernone v grófstve Oxfordshire. Tam rozpracoval novú liečebnú metódu na sedem základných negatívnych stavov mysle:

  1. Strach,
  2. neistota,
  3. osamelosť,
  4. nedostatok záujmu o druhých,
  5. skľúčenosť a beznádej,
  6. prehnaná starostlivosť o druhých,
  7. ľahké podliehanie cudzím názorom a vplyvom.

Dr. Bach bol sám vážne chorý. Operovali ho a dali mu tri mesiace života. On však odchádza do hôr, medituje a objavuje novú liečebnú metódu. Žil ešte ďalších dvadsať rokov, napísal niekoľko krásnych kníh a vyliečil mnoho ľudí. 

Kto, kedy a ako môže užívať Bachove esencie?

Bachove esencie môžu užívať všetci bez ohľadu na vek, dokonca aj dojčatá a ťarchavé ženy. Nemajú totiž nijaké vedľajšie účinky. Sú dobrým doplnkom homeopatickej liečby, možno ich užívať aj v kombinácii s alopatickými (klasickými) liekmi alebo samostatne. Mimoriadne úspešne pôsobia pri liečbe psychosomatických ochorení a poruchách spánku.  

Pri akútnej duševnej záťaži

... ako je návšteva zubára, skúšky, strach z lietadla, nepríjemné správy, úrazy a podobne, pomôže nadobudnúť emocionálnu rovnováhu tzv. záchranný liek - Rescue Remedy. Liek je namiešaný ešte podľa receptúry Dr. Bacha. Obsahuje zmes piatich esencií. Nemal by vraj chýbať v nijakej lekárničke. Esenciu možno užívať po kvapkách alebo aj zvonka na zle sa hojace rany, popáleniny, ranky a vyrážky, a to rozriedenú vo forme obkladov alebo ako masť. V prípade straty vedomia pomôže nakvapkať trochu esencie na pery. 

Bachova terapia pri liečbe zvierat

Len málo ľudí pochybuje o tom, že aj zvieratá majú svoju individuálnu osobnosť a temperament. Žiadne dve zvieratá nie sú úplne rovnaké, tak ako ani žiadni dvaja ľudia nie sú rovnakí vo svojom správaní. Vzhľadom na to reagujú aj individuálne na neobvyklé situácie a stres. Mnoho osobnostných rysov je určených aj geneticky. Zvieratám sú pripisované dokonca aj ľudské vlastnosti. Napríklad pri výcviku psov to môže byť nezáujem učiť sa niečo nové. Pes je bojazlivý alebo nevychádza dobre s ostatnými psami. Zvieratá môžu byť takisto ustrašené, žiarlivé, hnevlivé, smutné, agresívne, podráždené. V prípade prekonanej traumy alebo stresu je veľmi dobrým pomocníkom esencia Rescue Remedy - krízové kvapky. Pomáha prirodzeným spôsobom navodiť pokoj a rovnováhu, a to aj v prípade strachu a traumy z cestovania dopravnými prostriedkami, kde dokáže úplné zázraky. Kvapky sa nakvapkajú do pitnej vody alebo sa nimi potrie nos zvieraťa. 

Spôsob užívania

Po zistení a namiešaní pre vás presne stanoveného komplexu esencií sa kvapky užívajú 4-krát denne po štyroch kvapkách. Dávky harmonizujúceho liečivého roztoku možno kvapkať priamo na jazyk alebo užívať s trochou vody. Pred prehltnutím sa odporúča podržať tekutinu na chvíľu v ústach a pritom si predstavovať, že prijímame pozitívnu energiu. Účinok sa môže prejaviť po niekoľkých dňoch alebo týždňoch pravidelného užívania. Dĺžka užívania je totiž individuálna, lebo každý človek je iný a každá situácia neopakovateľná. 

Pri posilňovaní vnútornej harmónie

Ak našu duševnú harmóniu naruší trauma, stres, krízová situácia, Bachove kvety námpomôžu nájsť pokoj a odstrániť následné negatívne stavy mysle. Predpokladom je aj určitá dávka sebapoznania a ochota priznať si vlastné slabosti. Kvety pomôžu aj v prípadoch žiarlivosti, agresivity, kritického pohľadu. V zdanlivo beznádejnej situácii sa zrazu objaví riešenie a vráti sa chuť do života. Ak sme na životnej križovatke a nevieme sa rozhodnúť, ktorou cestou ísť, pomôže nám esencia na určenie správnej životnej dráhy, odstránenie neistoty a nerozhodnosti. Ak sme v poslednom období zažili nejakú zmenu a nevieme si akosi na ňu zvyknúť, pomôže nám kvet zmeny. 

Na podporu detského vývoja

Bachove kvety sú neuveriteľne účinné pri liečbe detí. Možno ich použiť dokonca aj u dojčiat, ktoré prežili nejakú pôrodnú traumu alebo sú nepokojné, uplakané a málo spia, ako aj u detí, ktoré sú bojazlivé, nevedia si zvyknúť na kolektív alebo majú problémy s učením, nesamostatné, utiahnuté, strémované. Esencie uľahčujú a harmonizujú zdravý vývoj dieťaťa. 

Pri chronických ochoreniach

Kto má záujem o Bachovu kvetovú terapiu, mal by si dať aspoň prvé dávky predpísať odborníkom. Pri analýze vlastného duševného stavu možno totiž ľahko prehliadnuť slabé miesta. Dr. Bach opísal tridsaťosem kvetov s presným uvedením účinkov, čím sa jeho originálny systém stal dostupný mnohým ľuďom. Pripravil tridsaťosem špeciálnych esencií na liečbu bežných ľudských charakterových slabostí, nie duševných chorôb. Dr. Bach sa celý život venoval hľadaniu takých prostriedkov, ktoré by pomohli trpiacim prekonať skľučujúce myšlienky. Bol presvedčený, že sa musia vyskytovať medzi rastlinami, kríkmi a stromami v prírode. Zanechal svoju lukratívnu prax v Londýne a odišiel do hôr pri Mount Vernonev grófstve Oxfordshire. Tam rozpracoval novú liečebnú metódu na sedem základných negatívnych stavov mysle:

Psychický stav pacienta sa pri týchto ochoreniach často mení. Je podráždený, netrpezlivý, môže cítiť strach a beznádej. Takýto stav mysle neprospieva ozdravovaciemu procesu. Výber správnych esencií zlepší psychický stav, prinavráti optimizmus, chuť do života, a tým potrebnú nádej na vyliečenie. Zlepšenie psychického stavu bude potom pozitívne vplývať aj na imunitný systém a celkovú rekonvalescenciu.

Mgr. Milota Pfeffer 

PRODUKTY S OBSAHOM BACHOVýCH KVETOVýCH ESENCIí SI MôžETE KúPIŤ TU

 

Usporiadať podľa 
Výrobca